Co jest dobre na poprawę koncentracji?
W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i rozmaitych bodźców, coraz częściej trudno o utrzymanie skupienia i koncentracji oraz zredukowanie stresu. Neurobiolodzy zalecają znalezienie aktywności, która pozwala mózgowi odpocząć, jednocześnie go trenując. Co powinniśmy robić? Chodzenie, pisanie ręczne, malowanie czy czytanie książek może pomóc. Badacze wskazują też, że pozytywny wpływ na nasze samopoczucie ma również... szycie i dzierganie.
Czytaj także: To roślina, która pomaga wzmocnić pamięć, mózg i wzrok. Zawiera potas, magnez i żelazo
Co zrobić, żeby mózg odpoczął?
Żyjemy w ciągłym biegu, często zapominając o odpoczynku dla naszego mózgu. Aby pomóc mu się zregenerować, warto zainteresować się aktywnościami, które wymagają skupienia, ale nie przeciążają naszego umysłu. Szycie i dzierganie, zgodnie z wynikami badania Szkoły Terapii Zajęciowej Uniwersytetu w Cardiff opublikowanymi w Journal of Occupational Science, idealnie wpisują się w te kryteria.
Czytaj także: Piję rano zamiast zielonej i czarnej herbaty. Reguluje poziom cukru we krwi i obniża poziom stresu
Szycie, dzierganie i mycie naczyń relaksują, obniżają poziom stresu i lęku. Zaskakujące wyniki badań
Zespół badaczy z Uniwersytetu w Cardiff odkrył, że szycie i dzierganie mają zdumiewające korzyści dla naszego mózgu. Oto kilka z nich:
- Redukcja stresu: skupienie na ruchach rąk i procesie twórczym pozwala zmniejszyć ciśnienie krwi i obniżyć poziom stresu.
- Myślenie analityczne: planowanie projektów szycia lub dziergania wzmacnia myślenie analityczne i procesy logiczne.
- Zwiększenie koncentracji: szycie wymaga uwagi na szczegóły, co poprawia skupienie umysłowe.
- Nagroda: ukończenie projektu przynosi satysfakcję i poprawia samoocenę.
Poza wymienionymi korzyściami, szycie i dzierganie pozwalają również na zaoszczędzenie pieniędzy poprzez naprawę ubrań, dodatkowo relaksując nas w tym procesie. Co ciekawe, efekty tego kreatywnego hobby opisane przez badaczy z Uniwersytetu w Cardiff są bardzo podobne do tych odkrytych przez inny zespół badaczy z Uniwersytetu Stanowego Florydy podczas zmywania naczyń. Naukowcy twierdzą, że wykonywanie powtarzalnej czynności wprowadza mózg w stan uważności, który zwiększa aktywność myślenia abstrakcyjnego, generując nowe pomysły nawet o 25%, oraz obniża poziom stresu i lęku nawet o 27%.
Źródło: minhavida.com.br. rmf.fm