Matura 2025. Jak się ubrać? Ekspertka grzmi

Matury już trwają. Osoby, które przystępują do egzaminu dojrzałości muszą pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wśród nich jest odpowiedni ubiór. Jak powinien wyglądać strój maturzysty? Irena Kamińska-Radomska zabrała głos.
Jak ubrać się na maturę? Fot. Shutterstock, East News/Pawel Wodzynski

Jak ubrać się na maturę?

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Osoby podchodzące do egzaminu dojrzałości muszą dostosować się do kilku wytycznych. Z racji na rangę tego wydarzenia powinni także wybrać adekwatny strój. Zwyczajowo wymaga się, aby ubiór był elegancki, najczęściej czarno-biały, jednak coraz częściej pojawiają się sytuacje, kiedy strój maturzysty wywołuje kontrowersje.

Jak ubrać się na maturę? Irena Kamińska-Radomska, ekspertka od savoir-vivre'u, w rozmowie z Plejadą zabrała w tej sprawie głos. - Zasady dotyczące stroju na maturę są bardzo proste. Jeśli ktoś rzeczywiście chce się do nich zastosować, w dzisiejszych czasach nie ma z tym najmniejszego problemu. Wystarczy wpisać w internecie hasło „strój maturalny”, a pojawi się wiele sensownych propozycji – mówiła.

Chciałabym podejść do tego zagadnienia od strony symbolicznej. Zasady dotyczące stroju, podobnie jak języka, oparte są na pewnych znakach, symbolach. Język (mówiony) składa się z dźwięków, które same w sobie nic nie znaczą dla osoby nieznającej danego kodu. To my przypisujemy tym dźwiękom znaczenie i dzięki temu możemy się komunikować. Tak samo jest ze strojem – mówiła ekspertka.

Matura 2025. Jak się ubrać?

Matura jest egzaminem dojrzałości, a odpowiedni strój jest jednym z elementów, który ma odzwierciedlać tę dojrzałość. To nie tylko kwestia estetyki, ale również wyraz szacunku: do samego siebie, do nauczycieli, do innych uczniów oraz do tradycji.

- Matura to egzamin dojrzałości, do którego przystępują osoby dorosłe – zwykle po ukończeniu 18., czasem 19. roku życia. Jeśli ktoś w tym wieku nie rozumie, że strój – poza funkcją ochrony przed zimnem – pełni również funkcję komunikacyjną, to według mnie świadczy to o braku dojrzałości. W takiej sytuacji lepiej byłoby poczekać z przystępowaniem do egzaminu – podkreśla Kamińska-Radomska.

Strój jest środkiem komunikacji społecznej – za jego pomocą przekazujemy pewne informacje, na przykład wyrażamy szacunek: do wydarzenia, w którym uczestniczymy, do nauczycieli, do innych uczniów, a także do samych siebie. Poza tym istnieje tradycja związana z odpowiednim ubiorem na ważne uroczystości, w tym na maturę. Oczywiście można tradycję zignorować, ale warto się zastanowić, dokąd nas to zaprowadzi. Tradycja jest fundamentem kultury każdego narodu. A kultura to właśnie to, co odróżnia nas od innych istot.

Czytaj dalej:
Polecamy