Elektroniczny wniosek – szybko i wygodnie
W dobie cyfryzacji procesów administracyjnych, ZUS stawia na wygodę i dostępność swoich usług online. Wnioski o świadczenie „800 plus” można składać wyłącznie drogą elektroniczną, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej, czy też za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS. Jak zauważa Karol Poznański z biura prasowego ZUS w rozmowie z PAP, składanie wniosków drogą elektroniczną jest bardzo wygodne. Pozwala zaoszczędzić czas i znacznie usprawnia cały proces”.
Terminy składania wniosków – co warto wiedzieć?
ZUS podkreśla, że terminy składania wniosków mają kluczowe znaczenie dla płynności wypłaty świadczeń. Rodzice, którzy złożą poprawnie wypełnione wnioski do 30 kwietnia 2025 roku, mogą liczyć na otrzymanie świadczenia za nowy okres już do 30 czerwca 2025 roku, bez żadnej przerwy w wypłatach. W przypadku wniosków złożonych między 1 maja a 30 czerwca 2025 roku, wypłata świadczenia również zostanie zrealizowana, jednak z pewnym opóźnieniem, ale z wyrównaniem od czerwca 2025 roku. Natomiast wnioski złożone po 30 czerwca 2025 roku będą skutkować przyznaniem świadczenia od miesiąca złożenia wniosku.
Pomoc i wsparcie w razie pytań
ZUS przypomina, że w przypadku jakichkolwiek pytań czy trudności z obsługą platform elektronicznych, pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Warto skorzystać z infolinii ZUS pod numerem (22) 560 16 00 lub poszukać wsparcia u doradców w placówkach terenowych.
„800 plus” – wsparcie dla rodzin
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł miesięcznie to znaczące wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci. Przysługuje ono na każde dziecko, które nie skończyło 18 lat, niezależnie od dochodu rodziny. Jest wolne od egzekucji komorniczej i nie podlega opodatkowaniu. Celem tego świadczenia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka i opieką nad nim, a także poprawa warunków bytowych najmłodszych obywateli. Do tej pory ZUS otrzymał już prawie 3,7 mln wniosków, co świadczy o dużym zainteresowaniu programem.
źródło: RMF FM, PAP