Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

16:54
Alan Walker / Meek Dancing in Love
17:00
FAKTY RMF FM
17:05
The Police Every Breath You Take

Naukowcy właśnie ogłosili. Wyniki tych badań budzą kontrowersje

Grupa badaczy z USA ogłosiła, że udało im się odkryć kolor, którego dotąd żaden człowiek nie widział. Kolor ten, nazwany „olo”, jest nasycony niebiesko-zielonymi barwami i już wywołuje kontrowersje wśród ekspertów. Czy jesteśmy świadkami przełomu w percepcji barw?
fot. Shutterstock

Nowy kolor „olo” – rewolucja w nauce o widzeniu?

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili eksperyment, który może zmienić nasze rozumienie percepcji barw. W ramach badań, impulsy laserowe zostały skierowane bezpośrednio w oczy uczestników, co doprowadziło do stymulacji specyficznych komórek siatkówki. Efekt? Uczestnicy doświadczyli widzenia zupełnie nowego koloru – niebiesko-zielonego, nazwanego przez badaczy „olo”. To odkrycie wywołało szeroką dyskusję w środowisku naukowym i może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych badań nad daltonizmem.

Czytaj też: Dlaczego wybudzamy się w nocy? Naukowcy tłumaczą

Jak przebiegał eksperyment?

W badaniu wzięło udział pięć osób z prawidłowym widzeniem kolorów – czterech mężczyzn i jedna kobieta. Trzech z nich, w tym profesor Ren Ng z University of California, było współautorami pracy naukowej. Uczestnicy patrzyli w specjalistyczne urządzenie o nazwie Oz, wyposażone w lustra, lasery i zaawansowane elementy optyczne. Laserowa wiązka była precyzyjnie kierowana do źrenicy każdego z uczestników, co pozwoliło na selektywną stymulację wybranych komórek siatkówki.

Technologia, która pozwoliła zobaczyć „olo”

Siatkówka oka zawiera komórki światłoczułe zwane czopkami, odpowiedzialne za odbiór kolorów. W naturalnych warunkach, światło stymuluje kilka typów czopków jednocześnie, co pozwala na widzenie znanych nam barw. W tym eksperymencie naukowcy skupili się na stymulacji wyłącznie czopków typu M, co w teorii umożliwiło mózgowi odbiór sygnału koloru, który nie występuje w naturze. Według prof. Ng, „olo” jest bardziej nasycony niż jakikolwiek kolor widoczny w codziennym życiu.

Znaczenie odkrycia dla osób z daltonizmem

Odkrycie nowego koloru może otworzyć nowe perspektywy w badaniach nad daltonizmem. Naukowcy mają nadzieję, że lepsze zrozumienie mechanizmów widzenia barw pozwoli na opracowanie skuteczniejszych metod diagnostyki i terapii dla osób z zaburzeniami rozpoznawania kolorów. 

Czytaj też: Naukowcy odkryli naturalny antybiotyk. Jego źródłem jest gleba

Kontrowersje i opinie ekspertów

Nie wszyscy specjaliści są jednak przekonani o przełomowym charakterze odkrycia. Prof. John Barbur z City St George's, University of London, podkreśla, że postrzeganie nowego koloru może być „kwestią interpretacji”. Sam prof. Ng przyznaje, że zobaczenie „olo” jest „technicznie bardzo trudne”, ale zespół badawczy kontynuuje prace nad zrozumieniem tego zjawiska i jego potencjalnych zastosowań.

źródło: BBC

Polecamy