Poplista

Wiktor Dyduła, Kasia Sienkiewicz - Nie mówię tak, nie mówię nie
1
Wiktor Dyduła, Kasia Sienkiewicz Nie mówię tak, nie mówię nie
Damiano David - Next Summer
2
Damiano David Next Summer
Dennis Lloyd - Mad World
3
Dennis Lloyd Mad World

Co było grane?

Wiktor Dyduła / Kasia Sienkiewicz - Nie mówię tak, nie mówię nie
06:49
Wiktor Dyduła / Kasia Sienkiewicz Nie mówię tak, nie mówię nie
Rick Astley - Never Gonna Give You Up
06:53
Rick Astley Never Gonna Give You Up
FAKTY RMF FM -
07:00
FAKTY RMF FM

Tokio 2020. W związku z pandemią w czasie Igrzysk Olimpijskich będzie obowiązywać stan wyjątkowy?

Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem zawodów w Tokio i kilku innych prefekturach Japonii wciąż obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w celu opanowania czwartej fali pandemii. Zostanie on prawdopodobnie zniesiony 20 czerwca, ale władze rozważają zastosowanie na czas igrzysk nieco łagodniejszych restrykcji, określanych przez media jako "quasi stan wyjątkowy".
Fot. shutterstock

"Quasi stan wyjątkowy" w Japonii 

W Tokio i dużej części Japonii obowiązuje obecnie stan wyjątkowy, wprowadzony pod koniec kwietnia, by opanować czwartą falę pandemii. Restrykcje te zostaną prawdopodobnie zniesione 20 czerwca, ponieważ liczby zakażeń spadły.

W niektórych prefekturach stosowane są nieco łagodniejsze obostrzenia, określane przez media jako "quasi stan wyjątkowy". Według Kyodo rząd planuje utrzymanie tego rodzaju restrykcji na niektórych obszarach, w tym w Tokio, gdy zniesiony zostanie stan wyjątkowy, lub wprowadzenie ich tam na czas Igrzysk.

"Quasi stan wyjątkowy" - w odróżnieniu od obecnych restrykcji w Tokio - nie oznacza zakazu sprzedaży alkoholu w barach i restauracjach, choć lokale również są proszone o wcześniejsze kończenie pracy. Grzywny przewidziane za niepodporządkowanie się regułom są niższe niż w stanie wyjątkowym, a lokalne władze mogą stosować obostrzenia na określonych obszarach, a nie tylko w całych prefekturach.

Japończycy nie chcą Igrzysk

Organizacji Igrzysk tego lata sprzeciwia się większość Japończyków, a eksperci ostrzegają, że zawody mogą się przyczynić do rozprzestrzenienia koronawirusa w Japonii i innych krajach. Brytyjskie czasopismo medyczne „Lancet” apelowało niedawno o „globalne dyskusje” nad organizacją zawodów w czasie pandemii, a doradzający japońskiemu rządowi wirusolog Hitoshi Oshitani ocenił, że „bezpieczne Igrzyska” są niemożliwe do zorganizowania.
 

Polecamy

Więcej z kategorii

Najchętniej czytane