Nie tylko pędy storczyka! Te części rośliny podcinam, dzięki czemu kwitnie jak szalona

Storczyki od lat królują w wielu domach, ale ich piękny wygląd to nie tylko zasługa natury, to również kwestia odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych zabiegów jest przycinanie. Sprawdź, jak robić to poprawnie i czego unikać, by twoje storczyki kwitły jak nigdy dotąd!
Te części storczyka podcinam, dzięki czemu kwitnie jak szalony, fot. Shutterstock

Czy powinno się podcinać pędy storczyka? 

Storczyki zachwycają swoimi kwiatami, ale by długo cieszyły oko, potrzebują regularnej troski. Przycinanie to nie tylko kwestia estetyki – to przede wszystkim sposób na zachowanie zdrowia rośliny. Usuwanie martwych i zniszczonych części pozwala storczykowi skupić energię na nowych pędach i kwiatach. To także skuteczna metoda zapobiegania chorobom, które mogą błyskawicznie zagrozić delikatnym orchideom.

Do doniczki wsypuję dwie łyżeczki tej przyprawy. Storczyki kwitną jak szalone
Storczyki często stają się ofiarami niewłaściwej pielęgnacji, tracąc swoją witalność i zdolność do kwitnienia. Zamiast jednak sięgać po chemiczne preparaty, istnieje prosty i naturalny sposób, by przywrócić im dawny blask.

Przygotowanie do przycinania. O czym musisz pamiętać, przycinając storczyka?

Zanim sięgniesz po nożyczki, przygotuj się odpowiednio. Potrzebne będą ostre nożyczki lub sekator oraz rękawiczki ochronne. Kluczowa jest dezynfekcja narzędzi – najlepiej użyć do tego alkoholu. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko przenoszenia chorób z jednej rośliny na drugą. Najlepszy czas na przycinanie storczyków to moment, gdy kwitnienie dobiega końca. Wtedy możesz bezpiecznie usunąć przekwitłe pędy kwiatowe, a także stare, uschnięte korzenie. Pamiętaj – zbyt wczesne cięcie może pozbawić roślinę energii potrzebnej do wzrostu. Co w przypadku liści? Eksperci radzą, by nie pozbywać się ich na siłę. Lepiej zostawić je do momentu aż same odpadną.

Zapomnisz o żelazku. Prosty trik na szybkie prasowanie ubrań
Jak szybko wyprasować ubrania bez żelazka? Nie trzeba ani żadnych innych urządzeń, ani specjalnych wysiłków. Wystarczą dwie rzeczy, który każdy znajdzie w swoim domu. To prosty i nieinwazyjny nawet dla najdelikatniejszych tkanin trik.

Jak prawidłowo przycinać storczyki?

Zacznij od dokładnej obserwacji rośliny. Zlokalizuj martwe lub zniszczone części – to one powinny zostać usunięte w pierwszej kolejności. Pamiętaj o korzeniach! Niepisana zasada mówi, że pędy najlepiej przycinać nad trzecim „oczkiem”, dobrze jest jednak sugerować się częścią, na której wcześniej kwitły kwiaty – najlepiej usunąć fragment, który wyraźnie obumiera, dzięki temu reszta pędu ma jeszcze szansę, na to, by wypuścić nowe pąki. Cięcie powinno być precyzyjne i wykonane pod kątem, by zmniejszyć ryzyko infekcji. 

Jakie właściwości lecznicze ma skórka ogórka i jak ją spożywać?
Czy wiesz, że to, co najcenniejsze w ogórku, często ląduje w koszu? Skórka ogórka, bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty, może stać się twoim sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i piękny wygląd. Sprawdź, dlaczego warto ją jeść i...

Najczęstsze błędy przy przycinaniu storczyków

Wydaje się, że przycinanie storczyków to prosta sprawa, ale łatwo tu o pomyłki. Najczęstszy błąd? Przycinanie zdrowych, zielonych pędów – to właśnie one mogą wkrótce zakwitnąć! Nieodpowiedni moment na cięcie, na przykład w trakcie kwitnienia, również osłabia roślinę. 

Czytaj dalej: