Etykiety na butelkach – zrywać czy nie przed wyrzuceniem? Polacy często się mylą

Czy przed wyrzuceniem plastikowej butelki do żółtego pojemnika trzeba zrywać z niej etykietę? Głos w tej sprawie zabrała popularna edukatorka ekologiczna z Instagrama – Pani Od Odpadów. W swojej rolce wyjaśnia, czy rzeczywiście musimy poświęcać czas na oddzielanie etykiet, czy może to tylko niepotrzebny wysiłek.
Etykiety na butelkach – zrywać czy nie przed wyrzuceniem?, fot. Shutterstock

Co zrobić z etykietą na butelce?

Wielu z nas, stojąc nad koszem do segregacji odpadów, zastanawia się: czy przed wyrzuceniem plastikowej butelki należy zerwać z niej etykietę? Odpowiedź może zaskoczyć – większość Polaków robi to niepotrzebnie. Ekspertka uspokaja: nie musisz zrywać etykiety z butelki przed wrzuceniem jej do żółtego pojemnika.

Co mówią eksperci? Wyjaśnia „Pani Od Odpadów”

Na Instagramie coraz większą popularność zdobywa profil „Pani Od Odpadów”, który w przystępny sposób edukuje Polaków na temat prawidłowej segregacji śmieci. W jednej z rolek ekspertka wyjaśnia, czy trzeba z butelek plastikowych oddzielać etykiety i wyrzucać je osobno:

Otóż nie trzeba. Takie butelki w strumieniu tworzyw sztucznych trafiają do sortowni odpadów. Tam oddzielane są od innych tworzyw sztucznych i razem z tymi etykietami trafiają do zakładu recyklingu butelek. Tam etykieta jest zdzierana z butelki.

Jak działa recykling butelek PET?

Proces recyklingu butelek PET jest bardziej zaawansowany, niż mogłoby się wydawać. Po trafieniu do sortowni odpady są rozdzielane na różne frakcje. Butelki PET, nawet z etykietami, są kierowane do specjalnych zakładów recyklingu. Tam, w procesie mechanicznym, etykiety są oddzielane od butelek, a następnie obie frakcje poddawane są dalszej obróbce. Dzięki temu nie musimy martwić się o ręczne zrywanie etykiet w domu – system radzi sobie z tym samodzielnie.

Czy brudne słoiki trzeba myć przed wyrzuceniem do śmieci? Odpowiadamy!
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej recykling jest jednym z najważniejszych działań, jakie możemy podjąć na rzecz ochrony środowiska. Jednak nawet wśród osób regularnie segregujących odpady często pojawiają się wątpliwości...

Najczęstsze błędy w segregacji – nie tylko etykiety

Zrywanie etykiet to nie jedyny mit dotyczący segregacji odpadów. Wiele osób wciąż nie wie, że butelki plastikowe należy zgniatać przed wyrzuceniem, by zajmowały mniej miejsca. Inni mylnie sądzą, że nakrętki trzeba wyrzucać osobno – tymczasem można je zostawić na butelce, o ile są wykonane z plastiku. Ważne jest także, by butelki były puste, ale nie muszą być idealnie czyste.

Dlaczego warto segregować odpady?

Prawidłowa segregacja odpadów to nie tylko obowiązek, ale i realny wkład w ochronę środowiska. Dzięki recyklingowi butelek PET można zaoszczędzić energię, ograniczyć emisję CO2 i zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska. Każdy z nas, stosując się do prostych zasad, może mieć wpływ na przyszłość naszej planety.

Źródło: Instagram/pani_od_odpadow

Koniec z darmowymi workami na śmieci! Gminy wprowadzają zmiany
Coraz więcej gmin w Polsce rezygnuje z bezpłatnych worków na śmieci. Nowe przepisy mają usprawnić segregację i ułatwić kontrolę nad prawidłowym sortowaniem odpadów.

Czytaj dalej: