Poplista

1
Wiktor Dyduła, Kasia Sienkiewicz Nie mówię tak, nie mówię nie
2
Dennis Lloyd Mad World
3
Alex Warren Ordinary

Co było grane?

14:51
Oskar Cyms Co noc
14:54
Lena Satellite
15:00
FAKTY RMF FM

Proces Seana „Diddy’ego” Combsa: wszystko, co musisz wiedzieć o głośnej sprawie znanego producenta

W Nowym Jorku rozpoczął się jeden z najgłośniejszych procesów w historii show-biznesu. Sean „Diddy” Combs, jeden z najpotężniejszych ludzi amerykańskiego przemysłu muzycznego, odpowiada przed sądem federalnym za poważne przestępstwa, w tym handel ludźmi i działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawa budzi ogromne emocje w USA i na świecie. Oto wszystko, co warto o niej wiedzieć.
Proces Diddy'ego, fot. PAUL BUCK/Shutterstock

Kim jest Sean „Diddy” Combs?

Producent muzyczny i raper Sean Combs, znany też jako Diddy, Puff Daddy, P. Diddy czy Love, to jedna z ikon kultury hip-hopowej ostatnich trzech dekad. Laureat trzech nagród Grammy, założyciel wytwórni Bad Boy Records i przedsiębiorca, który zbudował imperium obejmujące modę, alkohol, telewizję i muzykę. Jego wizerunek legł w gruzach po serii oskarżeń o przemoc, nadużycia seksualne i inne poważne przestępstwa.

Jakie zarzuty ciążą na Diddym?

Sean Combs został aresztowany we wrześniu 2024 roku, po przeszukaniach jego posiadłości w Los Angeles i Miami. Od tego czasu przebywa w areszcie w Nowym Jorku, po odmowie zwolnienia za kaucją. Prokuratura federalna postawiła mu pięć zarzutów karnych:
• udział w zorganizowanej grupie przestępczej,
• dwukrotne doprowadzenie do handlu ludźmi w celach seksualnych siłą, podstępem lub przymusem,
• dwukrotne przypadki transportu osób w celu prostytucji.

Zgodnie z aktem oskarżenia, Combs przez kilkanaście lat, od 2008 do 2024 roku, kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się m.in. handlem ludźmi, przemocą, porwaniami, przekupstwami i zastraszaniem świadków.

Czym były tzw. „freak offs”?

Jednym z najbardziej szokujących elementów oskarżenia są szczegóły dotyczące tzw. „freak offs” – prywatnych, reżyserowanych sesji seksualnych, w których brały udział kobiety i mężczyźni, często odurzani narkotykami i zmuszani do udziału w aktach seksualnych. Prokuratura twierdzi, że Combs organizował te spotkania, nagrywał je, a uczestnicy byli poddawani manipulacji, przemocy fizycznej, psychiczneji szantażom, aby w nich uczestniczyć.

Kim są oskarżycielki Diddy’ego?

Cztery kobiety mają zeznawać przeciwko Diddy’emu, choć tylko jedna zdecydowała się na ujawnienie swojej tożsamości – pozostałe chcą zachować anonimowość. Kluczową świadkinią będzie prawdopodobnie piosenkarka Cassie Ventura, była partnerka rapera, która w 2023 roku wniosła przeciwko niemu cywilny pozew – sprawa została szybko ugodowo zakończona.

W maju 2024 roku do opinii publicznej trafiło nagranie z 2016 roku, na którym Combs uderza i kopie Cassie w hotelowym korytarzu. Materiał ten ma zostać zaprezentowany podczas procesu jako dowód przemocy fizycznej.

Jak przebiega proces Diddy’ego?

Proces odbywa się w sądzie federalnym na Manhattanie, pod przewodnictwem sędziego Aruna Subramaniana. Wyłonienie ławy przysięgłych rozpoczęło się 5 maja 2025 roku i trwało tydzień. Było to wyjątkowo skomplikowane ze względu na rozgłos sprawy. Wybór obejmował m.in. pytania o stosunek do przemocy, narkotyków i oskarżonego. 12 maja proces wchodzi w decydującą fazę - nastąpi ostateczny wybór ławy przysięgłych oraz wygłoszenie mów wstępnych.

Proces ma potrwać około ośmiu tygodni. Zeznania świadków oraz prezentacja materiałów dowodowych będą kluczowe dla rozstrzygnięcia sprawy. Wyrok musi zapaść jednogłośnie.

Ze względu na charakter sprawy, przesłuchania odbywają się przy zamkniętych drzwiach, a proces nie jest transmitowany w mediach.

Co grozi Seanowi „Diddy’emu” Combsowi?

Każdy z zarzutów może skutkować wieloletnim pozbawieniem wolności. Za handel ludźmi grozi minimum 15 lat, a maksymalnie – dożywocie. Taką samą karą może zostać ukarany udział w zmowie przestępczej. Ostateczną decyzję o wymiarze kary podejmie sędzia.

Stanowisko obrony

Obrona rapera konsekwentnie zaprzecza wszystkim zarzutom, twierdząc, że wszelkie relacje były dobrowolne i oparte na zgodzie obu stron, a oskarżenia są motywowane chęcią uzyskania rozgłosu i pieniędzy. Prawnicy Combsa argumentują także, że jest on niesprawiedliwie traktowany ze względu na swoją rasę i pozycję w show-biznesie, twierdząc, że „żaden biały mężczyzna nie został nigdy oskarżony w podobnych okolicznościach za korzystanie z usług eskortek”.

Inne sprawy przeciwko Diddy’emu

Oprócz toczącego się procesu karnego, Sean Combs mierzy się z ponad 30 pozwami cywilnymi – wiele z nich wpłynęło po tym, jak media nagłośniły jego sprawę. Wśród zarzutów są m.in. molestowanie nieletnich, gwałty, a także przemoc fizyczna i psychiczna. Te sprawy nie są częścią obecnego postępowania karnego, ale mogą mieć wpływ na wizerunek oskarżonego i przebieg procesu.

Czytaj dalej:
Polecamy