Kim była Natasza Zylska?
13 grudnia 1933 roku w Wilnie urodziła się Natalia Zygelman, która szybko zaczęła przejawiać muzyczne zdolności. W wieku 9 lat w rodzinnym mieście wygrała Dziecięcy Festiwal Piosenki. Niestety wojna uniemożliwiła jej udział w kolejnych etapach. Cała rodzina przeprowadziła się do Katowic, gdzie Natalia ukończyła technikum górnicze i wstąpiła do zespołu rozrywkowego. Przyjęła też pseudonim artystyczny, pod którym znamy ją do dziś – Natasza Zylska. Jak czytamy w książce „Piosenkarki PRL-u” autorstwa Emilii Padoł, kobieta początkowo nie myślała o muzyce jak o sposobie na życie:
Uległa, gdy uświadomiła sobie, że jeden występ z zespołem jest w stanie pokryć koszty jej życia w Warszawie. Przez cały miesiąc.
Zylska została zauważona przez Waldemara Kazneckiego, kierownika orkiestry przy Wojewódzkim Domu Kultury w Katowicach. Niedługo później jej wykonania były puszczane przez rozgłośnie radiowe: „Piotruś” czy „Bajo-bongo”. Była niezwykle rozpoznawalna na Śląsku, a jej sława dotarła do centrali Polskiego Radia. Sam Władysław Szpilman napisał dla niej utwór „Pik, pik, pik”.
Zylska zniknęła. U szczytu kariery wyjechała z kraju
Niezwykle popularna grupa z Nataszą Zylską na czele koncertowała w wielu krajach: Rumunia, Czechosłowacja, ZSRR, Francja, a nawet Chiny. Publiczność kochała lekkie i nieskomplikowane teksty. Niewiele osób wie, że to właśnie ta gwiazda jako pierwsza wykonała utwór „Kasztany”, który dziś większość kojarzy z Edytą Górniak.
Z uwagi na problemy w życiu osobistym Nataszy (w tym m.in. rozwód z mężem) sprawiły, że finalnie odeszła z zespołu. Występowała jeszcze solowo, jednak w 1963 na stałe wyjechała do Izraela. Jej kariera muzyczna trwała, koncertowała i nagrała dwie płyty, jednak ogromna sława, którą zdobyła w Polsce, odeszła. Wyszła za mąż, urodziła córkę i na dobre porzuciła życie sceniczne. Zajęła się ceramiką, a w wywiadzie dla izraelskiego „Nowego Kuriera”, mówiła:
Miałam powody osobiste. I prawdą jest, że zrezygnowałam z wielkiej popularności i z dużych pieniędzy.
Dziś nie znamy wielu szczegółów na temat życia piosenkarki w Izraelu. Artystka, która opuściła Polskę u szczytu kariery, później zajmowała się tylko ceramiką. Zmarła 29 marca 1995 roku. Prawdopodobnie pochowano ją na cmentarzu Kirjat Shaul w Tel Awiwie pod nazwiskiem Natalia Weisberg.
Źródła: Onet muzyka, Wikipedia