Cyfrowa rekonstrukcja – co to oznacza dla widzów?
Telewizja Polska rozpoczyna jeden z największych projektów digitalizacyjnych w swojej historii. Aż 2,1 tysiąca archiwalnych produkcji – od filmów fabularnych, przez dokumenty, po kultowe seriale – zostanie poddanych cyfrowej rekonstrukcji i udostępnionych za darmo w internecie. To szansa, by na nowo odkryć klasyki polskiej telewizji w jakości, jakiej jeszcze nie widzieliśmy.
Jakie produkcje zostaną odnowione?
Wśród tytułów, które zyskają nową jakość, znajdą się prawdziwe perły polskiej kinematografii i telewizji. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Ucieczkę z kina >>Wolność<<” Wojciecha Marczewskiego, „Niespotykanie spokojnego człowieka” Stanisława Barei, „Pograbka” Jana Jakuba Kolskiego czy „Nocne graffiti” Macieja Dutkiewicza. Na liście nie zabraknie też kultowych seriali, takich jak „Czarne chmury” Andrzeja Konica, „Kariera Nikodema Dyzmy” Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego oraz „Opowieści weekendowe” Krzysztofa Zanussiego.
Nowoczesna technologia w służbie tradycji
Projekt „DigIT – digitalizacja i archiwizacja filmowego archiwum Telewizji Polskiej” to przedsięwzięcie na ogromną skalę, realizowane przez najbliższe cztery lata. 2000 materiałów z taśm magnetycznych zostanie zdigitalizowanych i poddanych upscalingowi do rozdzielczości HD, co znacząco poprawi ich jakość wizualną.
Dostępność dla wszystkich
Wszystkie odnowione produkcje zostaną udostępnione bezpłatnie w serwisach cyfrowa.tvp.pl i vod.tvp.pl, a także wyemitowane w kanałach Telewizji Polskiej. Co ważne, każda z nich będzie wyposażona w napisy dla niesłyszących, a wybrane tytuły również w audiodeskrypcję, co zwiększy dostępność archiwalnych materiałów dla osób z niepełnosprawnościami.
Dziedzictwo kulturowe na wyciągnięcie ręki
Telewizja Polska jest właścicielem ponad 1,5 miliona audycji audiowizualnych, które stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego Polaków. Dotychczas nadawca poddał cyfrowej obróbce ponad 2,5 tysiąca archiwalnych pozycji programowych i udostępnił je w internecie. Teraz, dzięki unijnemu wsparciu w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, kolejne 2,1 tysiąca produkcji zyska nowe życie. Wartość projektu to 41,6 mln zł, z czego aż 31,6 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich. Projekt potrwa do 31 maja 2029 roku.
Źródło: TVP