Sejm przyjął ustawę - mObywatel uruchomi rewolucyjną funkcję. Ze zmian skorzystają wszyscy Polacy

Już wkrótce każdy użytkownik aplikacji mObywatel będzie mógł sprawdzić prognozowaną wysokość swojej emerytury bez wychodzenia z domu. Sejm przyjął ustawę, która otwiera drogę do cyfrowej rewolucji w dostępie do informacji emerytalnych. Co się zmieni i kiedy możemy spodziewać się nowości?
mObywatel uruchomi rewolucyjną funkcję. Ze zmian skorzystają wszyscy Polacy, fot. Shutterstock

mObywatel z przełomową funkcją dla wszystkich Polaków

Aplikacja mObywatel nie zwalnia tempa i już wkrótce zaoferuje kolejną, długo wyczekiwaną funkcję. Dzięki nowelizacji przegłosowanej przez Sejm, od 1 stycznia 2026 roku każdy użytkownik aplikacji będzie miał dostęp do prognozowanej wysokości swojej przyszłej emerytury. To rozwiązanie, które – jak podkreślają twórcy – dotyczyć będzie wszystkich Polaków, wcześniej czy później.

Współpraca mObywatela z mZUS

Nowa funkcja to efekt współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu użytkownicy mObywatela będą mogli łatwo i wygodnie uzyskać dostęp do informacji emerytalnej z ZUS, a także – na podstawie odpowiednich porozumień – do danych z dobrowolnych programów oszczędzania. Wszystko to bez konieczności tworzenia nowych systemów czy dodatkowego obciążania budżetu państwa. Jak podkreśla wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski: 

Informacja o naszej przyszłej emeryturze na wyciągnięcie ręki: mObywatel współpracuje z mZUS dla jeszcze lepszego dostępu do ważnych informacji dla nas wszystkich. To kolejny etap deregulacji i cyfryzacji – zmiana w podejściu do relacji z urzędem.

Cyfrowa rewolucja w usługach publicznych

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że projekt wpisuje się w strategię rozwoju mObywatela jako głównego kanału cyfrowych usług publicznych. Nowelizacja zakłada także uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej z 2021 roku, której wdrożenie byłoby kosztowne i dublowałoby już istniejące narzędzia. Zamiast tego wykorzystane zostaną sprawdzone rozwiązania – aplikacja mObywatel i systemy ZUS. Na wdrożenie nowej funkcji trzeba będzie jeszcze poczekać – ustawa trafi teraz pod obrady Senatu, a pełne uruchomienie planowane jest na koniec 2025 roku. Jednak już teraz wiadomo, że to krok milowy w cyfryzacji polskiej administracji.

Czytaj dalej: