Honorata z „Czterech pancernych i psa”. Jak wyglądało życie gwiazdy kina?

Gdy w polskich domach rozbrzmiewał charakterystyczny motyw muzyczny z „Czterech pancernych i psa”, miliony widzów zasiadały przed telewizorami, by śledzić losy załogi legendarnego czołgu Rudy 102. Wśród barwnych postaci serialu szczególne miejsce zajęła Honorata – grana przez Barbarę Krafftównę. To właśnie ta rola przyniosła jej ogromną popularność i sprawiła, że na stałe zapisała się w pamięci kolejnych pokoleń Polaków.
Niezapomniana Honorata z „Czterech pancernych i psa”, fot. Instagram/oldcamera_pl

Początki Barbary Krafftówny

Barbara Krafftówna, urodzona 5 grudnia 1928 roku w Warszawie, zadebiutowała na scenie tuż po zakończeniu II wojny światowej. Szybko zdobyła uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek swojego pokolenia.

Role, które przeszły do historii kina

Oprócz Honoraty z „Czterech pancernych i psa”, widzowie zapamiętali ją jako Felicję w filmie „Jak być kochaną” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Krafftówna współpracowała z najwybitniejszymi twórcami polskiego kina, m.in. Andrzejem Munkiem („Zezowate szczęście”), Jerzym Kawalerowiczem („Cień”) czy Stanisławem Bareją („Czterdziestolatek”).

Królowa Kabaretu Starszych Panów

Barbara Krafftówna była również nieodłączną częścią Kabaretu Starszych Panów. Jej kreacje do dziś uchodzą za wzór aktorskiego kunsztu i wyczucia humoru, a wykonywane przez nią piosenki stały się klasyką polskiej rozrywki.

Prywatne dramaty aktorki

Życie prywatne Barbary Krafftówny naznaczone było wieloma dramatycznymi wydarzeniami. W 1956 roku poślubiła aktora Michała Gazdę. Ich szczęście przerwała tragiczna śmierć męża – w listopadzie 1969 roku zginął w wypadku samochodowym na moście Gdańskim w Warszawie, gdy prowadząc auto, doznał ataku serca. Z tego małżeństwa pochodził syn Piotr, który również zmarł na atak serca, dokładnie 6 listopada 2009 roku.

Nagła śmierć drugiego męża

W 1982 roku Krafftówna wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznała Arnolda Seidnera, dyrektora międzynarodowego instytutu ds. emigrantów w San Francisco. Ich związek zakończył się po zaledwie pół roku z powodu nagłej śmierci Seidnera w wyniku zawału serca w 1986 roku. Po tej tragedii aktorka przeniosła się do Los Angeles, gdzie przez ponad dziesięć lat mieszkała w domu seniora. Otrzymała obywatelstwo amerykańskie, jednak w 1998 roku zdecydowała się wrócić na stałe do Polski i zamieszkała w Warszawie.

Śmierć aktorki

W październiku 2021 roku, po złamaniu nogi, trafiła do szpitala, a następnie zamieszkała w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Konstancinie-Jeziornej, gdzie zmarła 23 stycznia 2022 roku w wieku 93 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 lutego 2022 roku – po mszy świętej żałobnej w kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła aktorka spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Czytaj dalej: