Organizatorzy mówią dość. Tego już nie zobaczysz na festiwalu w Cannes
Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes, jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie kina, oficjalnie ogłosili nowy regulamin dotyczący ubioru gości, który ma przywrócić wydarzeniu „klasyczną elegancję” i zredukować elementy uznane za zbyt prowokujące. Od 78. edycji, która rozpoczęła się 13 maja i potrwa do 24 maja, na czerwonym dywanie obowiązuje całkowity zakaz nagości – zarówno w formie prześwitujących, dopasowanych tzw. „naked dresses”, jak i innych prowokacyjnych stylizacji. Organizatorzy podkreślają, że decyzja podyktowana jest względami przyzwoitości oraz chęcią zachowania prestiżowego charakteru festiwalu.
Nowe zasady zakazują także strojów, które mogą utrudniać poruszanie się po terenie festiwalu i zajmowanie miejsc w sali projekcyjnej. Dotyczy to przede wszystkim sukni z długimi trenami i bardzo szerokich kreacji, które są dość popularne na czerwonym dywanie.
W oficjalnym komunikacie czytamy:
Ze względu na przyzwoitość nagość jest zabroniona na czerwonym dywanie, jak również w jakiejkolwiek innej strefie festiwalu. Niedozwolone są również obszerne kreacje, zwłaszcza te z długim trenem, które utrudniają sprawny przepływ gości i komplikują zajmowanie miejsc w sali projekcyjnej.
W regulaminie znalazły się też szczegółowe zapisy dotyczące obuwia i dodatków. Kobiety mogą nosić eleganckie buty – z obcasem lub bez – ale wykluczone są trampki. Niedozwolone są również duże torby, plecaki i płócienne torebki.
Organizatorzy zaznaczyli, że osoby niespełniające wymagań mogą nie zostać wpuszczone na czerwony dywan. Zapowiadają, że nie będzie wyjątków – nawet dla największych gwiazd.
Cannes zmienia zasady. Ma być klasycznie i elegancko
Organizatorzy podkreślają, że celem zmian jest powrót do klasycznej elegancji i skupienie uwagi na filmach, a nie na kontrowersyjnych stylizacjach. Na galach obowiązują stroje wieczorowe: długie suknie dla kobiet i smokingi dla mężczyzn. Dopuszczalne są także „małe czarne”, koktajlowe sukienki, ciemne garnitury czy eleganckie topy z czarnymi, eleganckimi spodniami.
W przeszłości festiwal był już krytykowany za zbyt rygorystyczne zasady dotyczące ubioru, zwłaszcza wobec kobiet. W 2015 roku wybuchł skandal, gdy kilku uczestniczkom odmówiono wejścia na czerwony dywan z powodu płaskiego obuwia. Aktorki takie jak Emily Blunt czy Kristen Stewart protestowały przeciwko przymusowi noszenia szpilek. Od tego czasu zasady zostały częściowo złagodzone – kobiety mogą już pojawiać się w eleganckich butach na płaskiej podeszwie, ale sportowe obuwie nadal pozostaje zakazane. W 2023 roku Jennifer Lawrence wywołała poruszenie, zakładając na czerwony dywan... klapki. Teraz festiwal najwyraźniej postanowił definitywnie ukrócić swobodę stylizacji.
Koniec z odważnymi kreacjami w Cannes. Które gwiazdy nie wejdą na czerwony dywan?
Nowe zasady wprowadzone na Festiwalu Filmowym w Cannes wywołały szeroką dyskusję. Zwolennicy zmian twierdzą, że festiwal powinien zachować swoją rangę oraz atmosferę elegancji, a uwaga mediów i publiczności powinna skupiać się przede wszystkim na filmach, a nie na stylizacjach. Z kolei przeciwnicy widzą w nowych regulacjach powrót do konserwatyzmu i ograniczanie wolności artystycznej. Krytykują także fakt, że organizatorzy ogłosili nowe zasady zaledwie dzień przed rozpoczęciem festiwalu, kiedy większość gwiazd i ich stylistów miała już przygotowane kreacje.
Wiele osób podkreśla też, że to właśnie teatralne stylizacje i spektakularne suknie przyciągają uwagę i budują atmosferę wydarzenia. W ostatnich latach na czerwonym dywanie swoimi widowiskowymi sukniami zachwycały m.in. gwiazda Bollywood Aishwarya Rai Bachchan, influencerka modowa Leonie Hanne czy brazylijska aktorka Marina Ruy Barbosa. Nie brakowało również odważnych kreacji – modelka Bella Hadid w 2021 roku pojawiła się w sukni Schiaparelli z dramatycznym złotym naszyjnikiem w kształcie płuc, który zakrywał jej nagi tors, a trzy lata później wybrała beżową suknię Saint Laurent z prześwitującymi piersiami. Kontrowersyjne stylizacje nie są jednak nowością w Cannes – już w 1997 roku hiszpańska aktorka Victoria Abril założyła marynarkę rozciętą tak, by odsłonić bieliznę.
W 2022 roku miejsce miał też głośny incydent, kiedy to topless kobieta została wyprowadzona z czerwonego dywanu po tym, jak zdjęła sukienkę w ramach protestu pro-ukraińskiego.
Cannes Film Festival bans nudity, voluminous gowns and dresses with trains on the red carpet for "decency and efficiency". The festival announced it would deny entry to anyone not respecting the dress code. (via i_d) pic.twitter.com/7RLdsuWv4V
— beyza misses chandler (@beyzanurapaydin) May 12, 2025
- Ten film zapowiada renesans klasycznych komedii romantycznych. Dakota Johnson, Pedro Pascal i Chris Evans w najgorętszym trójkącie miłosnym roku!
- Stylista Zendayi potwierdził w sprawie ślubu z Tomem Hollandem. Fani będą zawiedzeni
- Polski sukces na Met Gali 2025. Gwiazda zachwyciła w projekcie Magdy Butrym