Poplista

1
sanah, Krzysztof Zalewski Eviva l'arte! (K. Przerwa-Tetmajer)
2
Ed Sheeran Azizam
3
Sobel, francis, Deemz KOCHASZ?

Co było grane?

13:49
Bastille Things We Lost in the Fire
13:53
Sara James Somebody
14:00
FAKTY RMF FM

Mariusz Szczygieł pogrążony w żałobie. Przekazał przykre wieści: nie żyje ceniona poetka

W czwartek, 17 kwietnia Mariusz Szczygieł przekazał przykre wieści. Świat literatury pożegnał jedną z najwybitniejszych postaci polskiej poezji i teatru dla dzieci — Krystynę Miłobędzką. Miała 92 lata.
Nie żyje Krystyna Miłobędzka. Fot. PAP/Paweł Jaskółka/Darek Delmanowicz

Nie żyje Krystyna Miłobędzka. Mariusz Szczygieł żegna poetkę poruszającymi słowami

Krystyna Miłobędzka, ceniona za niepowtarzalny styl i zdolność do uchwycenia ulotności istnienia w swoich dziełach, zmarła nad ranem 17 kwietnia. Wydawnictwo Wolno, które miało zaszczyt publikować jej prace, uczciło pamięć poetki, dzieląc się jej wierszem z tomu „Dom, pokarmy” z 1975 roku. Wspomnienie tej wyjątkowej postaci literatury polskiej wywołało falę wzruszeń wśród czytelników i osób związanych ze światem kultury. Mariusz Szczygieł w poruszających słowach wyraził żal po stracie Miłobędzkiej. W swoim wpisie przytoczył fragmenty jej poezji, które odegrały kluczową rolę w jego życiu, zwłaszcza w kontekście przeżywania żałoby.

Mądra stara poetka, która jak nikt przed nią i po niej nikt, potrafiła zapisać nietrwałość. O sobie pisała „jestem do znikania”, a o nim - „ty, który się nie powtórzysz”.

- napisał, podkreślając, jak bardzo jej wiersze wpłynęły na jego sposób postrzegania świata i siebie.

Emocjonalne pożegnanie z Krystyną Miłobędzką 

Krystyna Miłobędzka pozostawiła czytelnikom swój ostatni prezent - tomik poetycki „Więcej nic”. Jak wspomniał Szczygieł, będzie to pożegnanie autorki z jej odbiorcami i dopełnienie literackiego dorobku, który przez lata definiował polską poezję swoją prostotą i głębią.

Krystyna Miłobędzka była i pozostanie niezapomnianą postacią w polskiej literaturze, a jej słowa nadal będą inspirować i poruszać kolejne pokolenia czytelników.

Polecamy