Poplista

1
sanah, Krzysztof Zalewski Eviva l'arte! (K. Przerwa-Tetmajer)
2
Ed Sheeran Azizam
3
Sobel, francis, Deemz KOCHASZ?

Co było grane?

19:32
Blanka Guilty
19:35
Doechii Anxiety
19:40
Dawid Kwiatkowski / Kayah Proszę, tańcz

Trzynastka do zwrotu? Te osoby muszą oddać pieniądze ZUS-owi

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął masową wysyłkę listów do emerytów i rencistów w całej Polsce. Oprócz informacji o przyznaniu trzynastej emerytury, w korespondencji znajduje się również ważne ostrzeżenie. Dla niektórych seniorów może to oznaczać konieczność zwrotu otrzymanego świadczenia.
Seniorzy, sprawdźcie swoje skrzynki! Listy od ZUS mogą was zaskoczyć, fot. Shutterstock

Trzynastka na koncie, ale czy na pewno ci się należy?

W tym roku trzynastka, czyli dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów, wyniosła 1878,91 zł brutto. Wypłata została zrealizowana wraz z kwietniowymi świadczeniami, jednak ostateczna kwota „na rękę” różni się od brutto. Wszystko przez potrącenia z tytułu podatku dochodowego i składki zdrowotnej, co jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

ZUS kontynuuje wysyłkę listów, które zawierają oficjalne decyzje o przyznaniu świadczenia. Dokumenty te są niezwykle ważne, szczególnie dla osób, które mogą być zobowiązane do zwrotu wypłaconych pieniędzy. Seniorzy powinni przechowywać te listy, gdyż mogą być one niezbędne w przypadku konieczności złożenia odwołania lub wyjaśniania nieprawidłowości.

Kto musi oddać trzynastkę?

Najwięcej kontrowersji budzi zapis dotyczący zwrotu świadczenia. Jeśli na dzień 31 marca 2025 roku senior nie miał prawa do otrzymania trzynastej emerytury, będzie musiał ją zwrócić. Dotyczy to przede wszystkim osób pobierających rentę lub wcześniejszą emeryturę, które dorabiają i przekroczyły dopuszczalne limity dochodów. Dodatkowo, z trzynastej emerytury wykluczeni są m.in. emeryci olimpijscy oraz sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku.

Warto wiedzieć: Podatek katastralny był jednym z tematów debaty prezydenckiej. Będzie wprowadzony w 2025 roku?

Co zrobić, gdy wysokość świadczenia wydaje się błędna?

W przypadku wątpliwości co do kwoty przyznanego świadczenia, seniorzy mają prawo do odwołania. Odwołanie należy złożyć w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji, osobiście w placówce ZUS, pocztą lub podyktować do protokołu. Po upływie tego terminu decyzja staje się prawomocna.

Możliwość odzyskania podatku dochodowego

Jest również dobra wiadomość dla tych, którzy zapłacili podatek dochodowy od trzynastej emerytury. Jeśli roczny dochód seniora nie przekroczył 30 tys. zł, istnieje możliwość odzyskania zapłaconego podatku przez złożenie zeznania podatkowego. Dzięki elektronicznemu systemowi Twój e-PIT zwrot może nastąpić nawet w ciągu kilku dni.

Źródło: innpoland.pl

Czytaj też: Masz konto w PKO BP? Uwaga na groźny cyberatak!

Czytaj dalej:
Polecamy

Więcej z kategorii: Styl życia

Najchętniej czytane