Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

05:58
VIZE Stars
06:00
FAKTY RMF FM
06:06
Artur Gadowski Szczęśliwego Nowego Yorku

Dobra wiadomość dla kobiet. NFZ będzie finansować leczenie endometriozy

Endometrioza, choroba dotykająca nawet co trzecią kobietę na świecie, wkrótce będzie leczona z nową nadzieją i wsparciem ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w Polsce. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od lipca tego roku wprowadzone zostanie finansowanie leczenia endometriozy przez NFZ, co stanowi przełom w opiece nad pacjentkami cierpiącymi na tę bolesną i często bagatelizowaną chorobę.
Dobra wiadomość dla kobiet. NFZ będzie finansować leczenie endometriozy, fot. Shutterstock

Dlaczego endometrioza wymaga większej uwagi?

Endometrioza to stan, w którym tkanka podobna do błony śluzowej macicy (endometrium) rośnie poza jej granicami, powodując silny ból, zwłaszcza podczas menstruacji, a także zaburzenia płodności. Objawy te mogą znacząco wpływać na jakość życia kobiet, a diagnoza często przychodzi z opóźnieniem ze względu na brak świadomości i zrozumienia choroby.

Przełom w leczeniu: co zmienia nowe rozporządzenie?

Projekt rozporządzenia, który w kwietniu trafi do konsultacji społecznych, a następnie zostanie wprowadzony w życie od lipca, ma na celu zapewnienie kompleksowej opieki nad pacjentkami z endometriozą. Szefowa Ministerstwa Zdrowia, Izabela Leszczyna, zapowiedziała również powstanie centrum leczenia endometriozy, co jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy dostępności i jakości leczenia dla kobiet cierpiących na tę chorobę.

Objawy endometriozy: kiedy zgłosić się do lekarza?

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że silny ból miesiączkowy może być jednym z objawów endometriozy i apeluje o niebagatelizowanie bólu. Zaleca się zgłaszanie się do lekarza ginekologa w przypadku wystąpienia intensywnego bólu w podbrzuszu, zwłaszcza podczas menstruacji, co może wskazywać na rozwijającą się endometriozę.

Co to jest endometrioza i jakie są jej skutki?

Endometrioza występuje, gdy endometrium rozrasta się poza jamę macicy, tworząc ogniska endometrialne w różnych częściach ciała, takich jak jajniki, jelita, układ moczowy czy otrzewna. Te ogniska reagują na zmiany hormonalne podobnie jak zdrowe komórki endometrium, prowadząc do ciągłego stanu zapalnego, wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków oraz tworzenia się blizn i zrostów.
 

Czytaj dalej:
Polecamy