Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

01:12
Oskar Cyms Co noc
01:15
Jennifer Lopez Ain't Your Mama
01:24
Marta Bijan Parę chwil

Wlewam to do czajnika i czekam 30 minut. Usuwa kamień lepiej niż ocet!

Kamień w czajniku to nieprzyjemna niespodzianka, która niestety zdarza się dość często. Na szczęście osad możemy usunąć domowymi sposobami. Najczęściej sięgamy wtedy po ocet, ale istnieje jeszcze inna metoda, która zagwarantuje nam czyste urządzenie. Jest to... woda z ogórków kiszonych.
Jak usunąć kamień z czajnika, fot. Shutterstock

Dlaczego w czajniku zbiera się kamień?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Co się dzieje, gdy w czajniku jest kamień?


Dlaczego w czajniku zbiera się kamień?

Kamień w czajniku to osad, który tworzy się na jego ściankach i dnie podczas podgrzewania wody. Jest to efekt wytrącania się minerałów zawartych w twardej wodzie, głównie węglanu wapnia i magnezu. Proces ten zachodzi, gdy woda jest gotowana i minerały, które normalnie są rozpuszczone, stają się stałe i osadzają się na powierzchniach, z którymi mają kontakt.

Co się dzieje, gdy w czajniku jest kamień?

Kamień objawia się jako charakterystyczna łuskowata warstwa w środku urządzenia. Ta później kruszy się i odrywa od dna, tworząc pewnego rodzaju zawiesinę. Im więcej wapnia i magnezu osadzi się na ściankach czajnika, tym większego pogorszenia smaku wody możemy się spodziewać. Kiedy kamienia w wodzie, z której np. robimy herbatę, jest już naprawdę dużo, to możemy nawet poczuć go na języku. Osad potrafi też doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Czytaj też: Przestrzegaj tych zasad, a twoje storczyki będą rosły jak szalone! Przepis na sukces prosto z TikToka

Jak usunąć kamień z czajnika?

Usuwanie kamienia z czajnika nie należy do skomplikowanych czynności. Najczęściej wykorzystuje się do tego ocet lub kwasek cytrynowy. Wystarczy dodać je do wody, zagotować, wylać i kilka razy przegotować jeszcze samą wodę. Zwykle taki zabieg  wystarcza, aby pozbyć się osadu. Istnieje jeszcze inny sposób, który wykorzystywany jest znacznie rzadziej, ale daje rewelacyjne efekty. Chodzi o wodę z ogórków kiszonych. Płyn przecedzamy przez sitko, wlewamy do urządzenia, gotujemy i odstawiamy na 30 minut. Później wszystko wylewamy i zostawiamy na chwilę otwartą pokrywkę. Dla szybszego usunięcia charakterystycznego zapachu, możemy zagotować jeszcze wodę z sokiem cytrynowym. Efekt jest piorunujący – po takim ogórkowym zabiegu wnętrze lśni jak nowe, a po kamieniu nie ma śladu.

Zobacz również: Tych suplementów lepiej nie przyjmuj. Utrudnią ci odchudzanie

Czytaj dalej:
Polecamy