Najpierw upały, teraz gwałtowne burze i spadek temperatur. IMGW wydał ostrzeżenia

Poniedziałek przyniesie w Polsce pogodową huśtawkę – najpierw rekordowe upały, a później gwałtowne burze z gradem, ulewami i silnym wiatrem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla wielu regionów. Sprawdź, gdzie pogoda może być dziś szczególnie niebezpieczna.
Najpierw upały, teraz gwałtowne burze i spadek temperatur. Fot. Adam Burakowski/East News

Upały, burze i nagły spadek temperatury. IMGW ostrzega przed gwałtowną zmianą pogody

Nowy tydzień rozpoczął się wyjątkowo pogodnie. W większości kraju od rana dominuje słońce, a temperatura szybko rośnie. Tylko na północnym wschodzie pojawiły się lokalne mgły i zamglenia, które jednak nie wpłyną znacząco na komfort porannego startu. W ciągu dnia termometry w wielu miejscach pokażą nawet 31-32 stopnie Celsjusza – to najcieplejszy dzień czerwca!

Burzowy front nadciąga z zachodu

Sielankowa aura nie potrwa jednak długo. Już w godzinach popołudniowych z zachodu kraju nadciągną gwałtowne burze. Największe ryzyko nawałnic prognozowane jest w pasie od Pomorza Zachodniego przez Śląsk aż po Tatry. Burzom mogą towarzyszyć bardzo silne porywy wiatru, osiągające nawet 90 km/h, grad oraz intensywne opady deszczu – miejscami spadnie od 20 do 40 mm wody, co może prowadzić do lokalnych podtopień.

IMGW ostrzega także przed możliwością pojawienia się superkomórek burzowych, które niosą ze sobą szczególnie niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.

Fot. IMGW METEO-PIB

Gdzie pogoda pozostanie spokojna?

Mieszkańcy Podlasia, Warmii, Mazur, Pomorza Środkowego i Wschodniego, a także centrum kraju, Roztocza, Podkarpacia i wschodniej Małopolski mogą jeszcze dziś cieszyć się słoneczną i suchą aurą. Jednak i tam w kolejnych godzinach sytuacja może się zmienić.

Noc z burzami i ochłodzeniem

Noc z poniedziałku na wtorek nie przyniesie uspokojenia pogody. Poza północno-wschodnią częścią kraju oraz krańcami południowo-zachodnimi, gdzie pojawią się przejaśnienia, w pozostałych regionach prognozowane są intensywne opady deszczu i burze. Miejscami spadnie do 40 mm wody, a porywy wiatru mogą osiągać 70-90 km/h. Temperatura w nocy utrzyma się na wysokim poziomie – od 14 do 19 stopni Celsjusza, nieco chłodniej będzie jedynie na Podhalu.

Warunki biometeo niekorzystne

Wysokie temperatury, parność i dynamiczne zmiany pogody sprawią, że warunki biometeorologiczne będą dziś wyjątkowo niekorzystne. Osoby wrażliwe na zmiany aury powinny zachować szczególną ostrożność.

Czytaj dalej: